7 Eylül 2008 Pazar

Casus Uydu, Golgeden Taniyacakİstihbarat servisleri için geliştirilen casus uydu sistemi sayesinde teröristler gölgesinden tanınacak.

İstihbarat servisleri için geliştirilen ileri teknoloji ürünü bilgisayar programı, casus uydu ve insansız uçakların çektiği fotoğraflardaki gölgelerin kime ait olduğunu belirleyebiliyor.

Program sayesinde aranan pek çok terörist ve suçlunun kısa zamanda yakalanabileceği öngörülüyor. ABD'nin California eyaletindeki, NASA'ya ait Jet Tahriki Araştırma Laboratuvarı yetkilisi Adrian Stoica, uzaydan veya çok yükseklerden çekilen video ile fotoğraflardaki gölgeleri kimlik tespiti için yeterli gören bir bilgisayar programı geliştirdi. Ancak bazı uzmanlar, bu programın kesin sonuçlar vermeyeceğini ve yanlış hedefler seçilebileceğini söylüyor. Hava durumu, berrak görünürlük gibi etkenlerin programı etkileyeceği sanılıyor. New Scientist bilim dergisine konuşan Stoica, güneşin yönü ve kamera açısına göre programın; hareket eden cisimlerin gölgelerini izole ederek, pozisyon üzerinde data aktarımını yaptığını anlattı. Buluşunu Edinburgh'deki bir güvenlik konferansında tanıtan Stoica, programın yüklenen bilgilere göre düzenli analizler yaptığını ve resimlerdeki gölgeleri ayırt edebildiğini ifade etti.

Hiç yorum yok: