16 Şubat 2008 Cumartesi

Mikrosoft Geleceğin Evini TasarladıAltı yıl içerisinde evler baştan sona teknolojiyle donatılacak. Kapılar parmak iziyle açılacak. Dünyanın en büyük eğlence parkı Disneyland'da yaklaşık 50 yıl önce kurulan "Geleceğin Evi", 21. yüzyılın teknoloji devlerinin işbirliğiyle yeniden açılıyor. İşte geleceğin evleri...

Yazılım devi Microsoft şimdi de geleceğin evini tasarladı. Dışardan normal bir Amerikan evi gibi gözükecek evin içinin, günlük yaşamı kolaylaştıracak yazılım, donanım ve dokunmatik sistemlerle donatılacağı ve mayıs ayında ziyaretçilere açılmasının planlandığı belirtildi.

Odaya girilmesiyle ışıkların ve termostat ayarlarının otomatik olarak açılacağı evde, gardırop ve aynalar gidilecek yere uygun giysi seçimine yardımcı olacak, mutfak tezgahı da üzerine konulan sebzeleri tanıyarak uygun menü önerilerinde bulunacak.

Ziyaretçiler, evde yaşayan 4 kişilik bir aileyi canlandıran Disney oyuncularını izleyerek yarının ev yaşantısı hakkında bilgi sahibi olacaklar. Örneğin, aktörlerden birisi televizyon kumandasının tuşlarına dokunduğunda film seyredileceğini anlayan dijital sistem, ışıkları azaltacak, müziği kapatacak ve perdeleri çekecek.

15 milyon dolara mal olacak ev, Walt Disney, Microsoft, Hewlett-Packard ve LifeWare şirketlerinin işbirliği ile hayata geçirilecek.

Geleceğin evinde kapı anahtar yerine, parmak izi, göz retinasını tarayıcısı ya da cep telefonunuz ile açılacak.

- Duvardaki ekrandan size bırakılan mesajları okuyabilir, LCD ekrandan evinizdeki herşeyi kontrol edebileceksiniz.
- 'Grace' adlı merkezi bilgisayar hem sekreteriniz olacak, hem de sizin hayatınızı kolaylaştıracak. Hava durumunu ve nasıl giyinmeniz gerektiğini söyleyecek.
- Duvar kağıtları bir tuşta değişecek. Kumandaya basıldığında duvar bir boğaz manzarasına, ya da dev bir akvaryuma dönüşecek.
- Seçtiğiniz tüm TV programları önceden kaydedildiği için istediğiniz programı istediğiniz zaman seyredeceksiniz.
- Bilgisayar bütün yemek tariflerini uygulamalı olarak size göstereceğinden yemek yapmak çocuk oyuncağı olacak.
- Evdeki robot, siz işteyken temizlik yapacak, çamaşırlarınızı yıkayacak hatta evde hasta varsa onun ilaçlarını bile verecek.
- Uyurken duvarları karartıp, tavana yıldız ekleyerek gece atmosferi oluşturabileceksiniz.

Hiç yorum yok: