19 Kasım 2008 Çarşamba

Deniz Suyundan ElektrikEnerjide doğaya ilgi artttı. Times'da yer alan bir bilim haberinin konusu, İngiltere'deki yeni bir buluş.

Bu yeni buluş, temiz enerji üretme amacıyla deniz suyunun yüksek bir noktaya pompalanmasını ve daha sonra yokuş aşağı salıverilmesini içeriyor.

"Su yüzeyine yerleştirilen ve deniz tabanına bağlı olan dubalar, dalgaların hareketi ile alçalıp yükseldikçe piston görevini yapacak. Bu sayede oluşan enerji, deniz suyunu düzenli olarak deniz seviyesinden yüksek bir noktada bir yapay göle aktaracak."

"Enerjiye ihtiyaç duyulduğunda bu havuzdaki su yokuş aşağı kanallardan salıverilecek. Elektrik üreten türbinler de böylece yapay su akışı ile çalışmış olacak."

Bu yeni icadın prototipi, yapılan denemelerde başarılı sonuçlar vermiş.

Times gazetesi bu buluşun, şimdi ise altı aylık bir deneme safhasına geçtiğini ve başarılı olursa İngiltere'nin 2020 yılına kadar enerji ihtiyacının yüzde 15'ini yenilenebilir kaynaklardan elde etme hedefini başarmasında yardımcı olabileceğini belirtiyor.

Bu oran halihazırda sadece yüzde 2 düzeyinde. Ülkedeki iklim değişikliğine yönelik yeni düzenlemenin bu hafta parlamentodan geçmesi ve haftaya da Kraliçe 2.Elizabeth'in onayına sunulması bekleniyor.

Hiç yorum yok: