26 Şubat 2009 Perşembe

Turk Mucitten Enerji Sorununa CozumTürk mucit Sabahattin Algan, enerji sorununa çözüm olabilecek büyük bir buluşa imza attı. Algan, beş yıldır devam eden çalışmalarının sonunda çok düşük maliyetle istenilen miktarda enerji üretebilen "Elektromanyetik Enerji Reaktörü"nü icat etti.

Günümüzde tüm dünyada büyük sıkıntılara neden olan enerji sorununa çözüm olabilecek sistem bir Türk tarafından hayata geçirildi. Üniversite eğitimini İsviçre'de tamamlayan ve değişik kurumlarda elektrik mühendisi olarak görev yapan Sabahattin Algan, beş yıl süren çalışmasının sonunda "Elektromanyetik Enerji Reaktörü" ismini verdiği sistemi ortaya çıkardı. Kendisine yol arkadaşlığı yapan Mehmet Topluoğlu'nun küçük torna atölyesinde çalışmalarını sürdüren Algan, ortaya çıkardığı sistemin başarılı sonuçlar verdiğini gördü. Oldukça karışık bir teoriye sahip olduğunu söylediği projesinin enerji sorununa kesin çözüm olacağını savunan Sabahattin Algan, "Bu cihaz dışarıdan güç verilmeden elektrik enerjisi üretebiliyor. Cihazın en büyük özelliği budur, istenilen yerde istenildiği kadar elektrik enerjisi elde edilebiliyor. Bu sayede belki de dünyanın enerji sorunu çözülebilir" dedi.

Sistemin nasıl çalıştığı konusunda da bilgi veren Sabahattin Algan, "enerji sorununu ortadan kaldıracak" diye nitelendirdiği icadıyla ilgili olarak, "Çok düşük bir maliyete elektrik enerjisi üretebiliyor, çok ekonomik olarak elektrik elde ediliyor. Elektrik enerjisi ihtiyacı olan her yerde, köyde, kasabada, sanayide akla gelebilecek her yerde kullanılabilir. Örnek verecek olursak, elektriğin kilowatt saati 50 kuruşsa bu sistemle 5 kuruşa kadar düşecek. Şuan elektrik santrallerinde kullanılan jeneratörlerin yerine bu sistem monte edildiğinde maliyetler çok ucuzlayacak. Sistemin çalışması için çok küçük bir güç lazım, bunun dışında bütün maliyetleri düşürüyor" şeklinde konuştu.

Algan'a, küçücük bir torna atölyesinde her konuda yardımcı olan dükkan sahibi Mehmet Topluoğlu da, "Sistemin fikir babası Sabahattin Bey, kendisiyle beş yıldır çalışıyoruz ve iyi sonuçlar aldık. Bu projeyle üniversitelerdeki hocaların ilgilenmesini istiyoruz, ülkemize hayırlı bir iş yaptığımızı düşünüyoruz. Torna dükkanında bu şartlara başladık, atölye küçük ama fikirler büyük ortaya güzel bir şey çıkardık" diye konuştu.

Hiç yorum yok: