3 Ağustos 2008 Pazar

Cep Telefonuyla Dizustu Bilgisayar Birlesiyor, Fiyatlar UcuzlayacakAmerikalı ve Uzakdoğulu bilgisayar üreticileri, yeni bir teknoloji üzerinde çalışıyor. Önümüzdeki günlerde piyasaya çıkacak 4. nesil bilgisayar, cep telefonu ve dizüstü bilgisayarın birleşiminden elde edildi. 7 ile 10,2 inç arasında tasarlanan dört ayrı ürün, 400 dolardan satışa sunulacak.

Türkiye'de ürünü hazırlayan bilişim şirketi Casper'ın Yönetim Kurulu Başkanı Altan Aras Fakılı, yılın ikinci yarısında pazara sunacakları düşük maliyetli bilgisayarların tüketiciden büyük ilgi göreceğini söylüyor. Fakılı, "Telefonla bilgisayar arasında yeni bir segment geliyor. Çok popüler olacağını düşünüyoruz." diyor.

İnternet kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte hem masaüstü hem de dizüstü bilgisayar satışlarında talep patlaması yaşanıyor. Yoğun ilgi karşısında HP, Apple, Acer, Compaq, Dell, LG, Fujitsu Siemens, Datron ve Sony gibi dev firmaların hemen hepsi "Mevcut teknolojiyi nasıl daha iyi hale getirebiliriz?" diye ciddi araştırma ve geliştirme çalışmaları yapıyordu. Şirketlerin çağrı merkezlerine gelen istekler ve saha çalışmaları neticesinde ortaya yepyeni bir ürün çıktı. Blackberry'nin oluşturduğu pazarı da fırsat bilen firmalar, cep telefonu ve dizüstü bilgisayarı birleştirerek yeni bir teknoloji geliştirdi. 'Low cost' şeklinde tanımlanan düşük maliyetli bilgisayarların büyük beğeni toplayacağını düşünen sektör temsilcileri, söz konusu ürün grubunu bir bilgisayarla sınırlı tutmayarak dört modele tamamladı. 7 ile 10,2 inç şeklinde hafif ve dizüstü bilgisayarın biraz daha küçüğü şeklinde tasarlanan yeni modeller bilgisayarın tüm işlevlerine sahip. İnternet üzerinden sesli ve görüntülü görüşme de mümkün. Pocket PC olarak adlandırılan cep bilgisayarının ekranının küçük olması sebebiyle dosya üzerinde işlemlerin ve yazıların rahatlıkla yazılamadığını belirten Casper'ın patronu Fakılı, bu tür ürünlerin bir noktada bilgisayar olarak iş görmediğini söylüyor. Masaüstü, dizüstü ve cep bilgisayarından sonra cep ve laptop karışımı yeni bir segmentin oluştuğunu kaydediyor. Özellikle 10.2 inç modellerin notebook olarak iş gördüğünü kaydeden Fakılı, yılın ikinci yarısında bu alana doğru odaklanma olacağına dikkat çekiyor. Yeni segmentte var olacaklarını dile getiren Fakılı, çalışmaların tamamlandığını ve Amerika ile aynı anda Türkiye'de ürünlerin satışa sunulacağını bildiriyor. Ürünlerin 400-500 dolar arasında satılacağını, ancak fiyatların ileriki aşamalarda 300 dolara kadar düşebileceğini ifade ediyor. "Tüketici her zaman yanında taşıyacağı küçük bir laptop olsun istiyordu. Biz de ihtiyaca göre tasarımı yaptık. Dünyada büyüyen bir pazar var. İşe 15 inçle başladığımızda 'Daha küçüğü yok mu?' diye sordular. Dokunmatik ekran istediler. Kişilerin isteklerini dinlemek zorundayız. Daha hafif ürün talebine karşılık biz de yeni ürünleri hazırladık." diye konuşan Fakılı, telefonla bilgisayar arasında oluşan yeni bilgisayarların çok beğenileceğini düşünüyor.

Dokunmatik ekranlı laptop

Beş yıl öncesine kadar masaüstü bilgisayarda firmaların tek ya da iki modeli vardı. Şimdi ise modeller çoğaldı. Hem yerli hem de yabancı üreticiler masaüstü ve dizüstü modellerde artık tasarıma da ağırlık veriyor. Casper'ın da iki ürün grubunda toplam 7 modeli bulunuyor. Bu yılın sonuna doğru üç yeni modelin satışa sunulacağını aktaran Fakılı, özellikle dokunmatik ekranlara ağırlık verdiklerini ifade ediyor. 180 derece dönen ekranı ve dokunmatik özelliği ile rakiplerine fark atan şirket, modele ilginin fazla olması sebebiyle reklam filmi çekti. Masalardaki bilgisayarların da dokunmatik ekrana dönüşeceğini kaydeden Fakılı, kullanılan teknolojinin yüksek ve kaliteli olduğunu söylüyor. Bu ürünler piyasada 1.400 yeni liraya alıcı bulacak. Deneyimli işadamı, şu an 2009'un modelleri üzerinde çalışma yaptıklarını ve geleceğin yüksek teknolojiye kaydığına işaret ediyor.

Krizler aşılacaktır, 2008'den umutluyuz

2007'yi pazar lideri olarak kapatan bilişim devi Casper, 2008'e daha umutlu bakıyor. Global piyasalardaki krizin beklenen bir durum olduğunu ve şirket olarak tedbir aldıklarını anlatan Altan Aras Fakılı'ya göre, sorun rahat aşılacak. Tüm bunlara rağmen agresif bir büyüme hedefi ile yola çıkan şirket, 2013'te bir milyon adet bilgisayar satışı hedefliyor. Geçen yıl 242 bin bilgisayar satışı gerçekleştiren Casper, yüzde 63 büyüdü. Bu yıl 370 bin bilgisayar satmayı planlayan şirket, ilk çeyrekte 73 bin adet sattı. Türkiye'de 3 milyon adet bilgisayar satıldı. Bunun 1 milyon 200 bini dizüstü, geri kalanı masaüstü bilgisayar şeklinde gerçekleşti. Başarının sırrını marka bilinirliğine borçlu olduklarını aktaran Fakılı, Amerikalı araştırma şirketinin sektör sonuçlarını örnek gösteriyor. Nielsen'e göre marka bilinirliğinde Casper yüzde 26,3 oranıyla birinci sırada yer alıyor. Yakın rakipleri HP, Philips, Vestel, Toshiba ve Arçelik'in toplamı Casper'e eşit değil.

Hiç yorum yok: