14 Ocak 2008 Pazartesi

En büyük plazma televizyonuDünyanın en büyük plazma televizyonu, Japon elektronik üreticisi Panasonic tarafından üretildi.

Dünyanın en büyük plazma televizyonu, Japon elektronik üreticisi Panasonic tarafından üretildi. Las Vegas'ta düzenlenen fuarda tanıtılan plazma televizyon 150 inç. 3,8 metre çapındaki televizyon, önceki yıl Sharp tarafından tanıtımı yapılan 108 inç LCD televizyondan daha büyük.

Panasonic tarafından fiyatı henüz açıklamayan 150 inç televizyonun bir küçük ebatı olan ve 108 inç televizyonun fiyatı ise 70 bin dolar.

Düz ekran televizyonların pazar payı hızlı şekilde artarken, LCD ekranlara karşı plazma televizyonların payı düşüyor. Son olarak düz ekran pazarında plazma televizyonların satışları yüzde 21; LCD'lerin ise yüzde 86 arttı.

Plazma tekniği geniş ekranlı ürünler için daha uygun. Ancak LCD televizyonlar daha yüksek ekran ve ses kalitesi sunmalarının yanında, daha az elektrik harcıyorlar. 21 inç büyüklüğünde ilk plazma televizyon 1992 yılında Fijutsi tarafından üretilmişti.

Fujitsu kısa süre önce Plasma TV üretimini bırakmıştı. Sony de bu yönde karar aldığı açıklamasını yapmıştı. Yatırım masraflarının yüksekliği firmaları zorluyor.

Hiç yorum yok: