14 Ocak 2008 Pazartesi

High definition çılgınlığıLCD ve Plazma alırken dikkat. Televizyonunuz HD uyumlu mu?
Artık miadını dolduran tüplü tv'lerden sonra televizyon piyasasında LCD ve plazmaların gövde gösterisi başladı. Vatan'dan Uğur Koçbaş'ın haberine göre LCD ve plazma teknolojisi aslında şu an ABD ve Japonya'da yaygın bir şekilde kullanılan HD (High definition) yani DVD'den bile daha kaliteli görüntüler için geliştirildi.

HD'Yİ ŞU AN LİG TV VERİYOR

Şu an ülkemizde bu formatta yayın yapan Digiturk'un Lig TV kanalı var. Ayrıca Moviemax kanallarının da zaman zaman HD formatında filmlere yer vereceği belirtiliyor. Piyasadaki Plazma ve LCD televizyonlar "HD Ready" ve "Full HD" olmak üzere ikiye ayrılıyor.

HD READY'E DİKKAT

Bu televizyonların yaptığı HD olarak gelen görüntüleri kendi ekranında görünür hale getirmek.. Yani kalitesini düşürüp seyrettirmek.. Daha teknik açıklamasını yapmak gerekirse HD Ready cihaz, 1920 x 1080 çönünürlükteki HD yayını alır, işler, size 1366 x 768 olarak sunar.

Full HD televizyonlar ise bunun aksine HD olarak gelen yayını HD olarak ekrana yansıtıyor. Yani 1920 x 1080 yayını alır, size 1920 x 1080 olarak izletir.

FULL HD GELECEĞE YATIRIM

Peki HD Ready ya da Full HD bir televizyon aldınız evinize gittiniz. İki TV arasındaki farkı anlayabilecek misiniz? Hayır... Türkiye'de henüz Digiturk'un yukarıda bahsettiğimiz kanalları dışında HD yayın yapan bir kanal olmadığı için iki TV'nin gösterdiği görüntü de hemen hemen aynı olacaktır. Yani şimdi alacağınız Full HD televizyon aslında geleceğe bir yatırım.

EKSİLERİ - ARTILARI

LCD

Artıları:

-Görüntüler net ve parlaktır.
- Titreşim ve radyasyon yok.
- Az elektrik harcar.
- Ömrü uzundur. (75-80 bin saat)
Eksileri:
- Konstrast seviyesi düşüktür.
- Her açıdan aynı kalitede görüntü alınmaz.
- Hareketli görüntülerde "flu"luk oluşur.

PLAZMA

Artıları:

- 7 milyar renkle mükemmel görüntü.
- Her açıdan aynı kalitede izleme.
- Büyük TV'lerde LCD'den daha ucuz.
Eksileri:
- LCD'den daha fazla enerji harcar.
- Ömrü 3 kat daha kısadır. (25-30 bin saat)
- Küçük ve orta boy TV'ler için daha pahalı.

Hiç yorum yok: