25 Mayıs 2008 Pazar

Deniz Suyundan Saf Su Elde EttilerBursa'da 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında düzenlenen 1. Bilim Şenliği başladı.

Zafer Plaza Alışveriş Merkezi'nde, Final Okkuları tarafından açılan sergide, deniz suyundan kullanma suyu elde edilmesi, okuldaki atık yağlardan biodizel üretimi, depolu fırça, kıskaçlı poşet çay kaşığı, hücre modelleri, deve kuşu yumurtasından üretilmiş dekoratif çalışmalar, girdap oluşturma deneyi, hayatımızı kolaylaştıran pratik araçlar, elektrik faturalarının internet yoluyla TEDAŞ'a yazdırılması, depolardaki sıvı miktarını belirten alet, pratik bardak şişe, mercekli tornavida, yağmur haber vericisi, aynalar, depodaki sıvı miktarını bildiren alet, göze kolay ilaç damlatma aparatı'nın yer aldığı ilginç projeler bulunuyor.

"DENİZ SUYUNDAN SAF SU ELDE EDİLİYOR"

Serginin en ilgi çeken projesi ise 10. sınıf öğrencileri tarafından yapılan deniz suyundan saf su elde etme sistemi. Deniz suyunun bir kaba konulmasıyla harekete geçen proje, suyu elektro mıktanıslar sayesinde (+) ve (-) yüklere saptırarak iyonlara ayırıyor. Ortada ise yükü az olan su kalıyor. Yükü az olan suya atılan Gümüş nitrat sayesinde tuzlar ayrılarak saf su ortaya çıkıyor. Projenin sahibi ise 10. sınıf öğrencileri Güneş Aras ile Kadir Can Kamiloğlu. Sistem üzerinde uzun süre uğraştıklarını belirten Güneş Aras, "Öğretmenlerimizin desteği ile projeyi gerçekleştirdik. Bu proje sayesinde denizden içme suyu elde edilebilir" dedi.

Hiç yorum yok: