6 Nisan 2008 Pazar

Japonlardan şimdi de interaktif mezar!Japonya mezar ziyaretlerinin azalması üzerine teknolojisini konuşturarak mezarları interaktif hale getirdi.

Mezartaşları üzerine eklenen barkod ve şifreler sayesinde, Japonlar kaybettikleri yakınlarının fotoğraflarına bakabileceği gibi sisteme yeni fotoğraflar da ekleyebilecek. Amaç ise mezarların nesiller boyu ziyaret edilmesini sağlamak.

Teknolojik mezarların bütün sırrı barkodda gizli. Mezarı görmeye giden kişi mezartaşındaki barkod numarasını cep telefonunun kamerasına okuttuğunda cep telefonunun ekranında kendisinden şifre isteyen bir sayfa açılıyor.

Kullanıcı şifreyi girdiğinde telefon otomatik olarak bir web sitesine yönleniyor. Bu sitede kaybedilen yakınların fotoğraf ve videolarını görebiliyorsunuz. Aynı şekilde bu yakınınızla ilgili elinizde olan fotoğrafları da siteye ekleyebiliyorsunuz.

Buluşun sahibi olan Ishinoko firmasından Yoshitsu Fukuzawa, uygulamanın içyüzünü "Günümüzde mezar ziyaretleri ve cenaze törenleri kısa sürüyor. Teknolojik mezarın bunu değiştirmesini umuyoruz. Belki bu sayede aile fertleri mezar başında toplanıp kaybettikleri yakınlarıyla geçirdikleri anları birlikte yad ederler" diyerek açıklıyor.

Bu yeni icat teknolojik mezarların birim bedeli ise 10 bin dolar.

Hiç yorum yok: