24 Nisan 2008 Perşembe

Yabancıları peşinden koşturan Türk mucit


Akaryakıt tüketiminde yüzde 30 tasarruf sağlayan yeni bir cihaz geliştiren Türk mucit Talat Mollaoğlu, Almanya ve Avusturya'nın gündemine oturdu.

Petrol fiyatlarının yüksekliği ve egzoz gazının yol açtığı çevre kirliliği, akaryakıt tasarrufunun önemini her geçen gün artırıyor.

Ege Üniversitesi ile İTÜ'nün de onayladığı buluş, egzoz zehrini de azaltıyor. Büyük holdingler, uluslararası patente sahip cihazı almak için sıraya girdi.

Otomotiv firmaları ve sanayiciler, 'tasarruf cihazı' konusuna önemli bütçeler ayırıyor. Benzin veya motorinin daha verimli yakılması prensibine dayanan söz konusu cihazlar, aynı yakıt miktarıyla daha fazla yol gidilmesini sağlıyor. Yakıt daha randımanlı kullanıldığı için salınan egzoz gazı da bir hayli azalıyor. Türk mucit Talat Mollaoğlu, bu alanda önemli bir yeniliğe imza attı. Yükseköğrenimini Almanya'da tamamlayan Mollaoğlu'nun geliştirdiği 'EKO-66' isimli cihaz, Avrupa'da oldukça ilgi topluyor. Almanya'da televizyonların peşine düştüğü Mollaoğlu, devlet televizyonu ZDF'de buluşunu tanıttı ve soruları cevapladı.

Avusturya Çevre Bakanlığı'ndan resmî bir davet alan Mollaoğlu, cihazını milletvekillerine de test ettirmiş. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla harekete geçen AK Partili Atilla Başoğlu ve Mehmet Sekmen, cihazın takılı olduğu binek otomobili bir süre kullanmış. Aracın 100 kilometrede 2,04 litre daha az benzin tükettiği milletvekillerinin imzasıyla tutanağa bağlanmış ve Enerji Bakanı Hilmi Güler'e sunulmuş. Her türlü araçta kullanılabilen cihaz, yüzde 15 ile yüzde 35 arasında yakıt tasarrufu sağlıyor. Mollaoğlu'nun verdiği bilgiye göre, şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan Ulusoy firmasının yanı sıra İzmit Valiliği bu cihazı kullanmaya başladı.

Talat Mollaoğlu'nın uluslararası patent aldığı cihazı, Ege Üniversitesi ile İstanbul Teknik Üniversitesi de onaylamış. Türkiye'nin en önemli iki holdingi, patent hakkını satın almak için Mollaoğlu'nu ikna etmeye çalışıyor.

Araç sayısıyla birlikte artan akaryakıt tüketimi özellikle büyükşehirlerde hava kirliliğini katlıyor. Bu yüzden egzoz emisyon değerlerini sınırlandırmak üzere ABD ve Avrupa Birliği'nde sıkı emisyon standartları getiriliyor. 1 Ocak 2008'den itibaren AB'ye üye ülkelerde, 120 bin kilometrede 120 miligramın altına düşmeyen hiçbir araç trafiğe çıkamayacak. Dolayısıyla 10 milyon aracın trafikten men edilmesi gündemde.
Bu veriler Talat Mollaoğlu'nun buluşunu birden çok kıymetli hale getiriyor. Mollaoğlu, icadını Almanya'nın ardından Avusturya Çevre Bakanlığı'ndan Çevre Bölümü Başkanı Dr. Werner Hann'ın daveti üzerine bu ülkeye giderek tanıtacak. 'Motorun ömrünü uzatan buluş olarak tanıtılan EKO-66, önümüzdeki hafta bu ülkede de test edilecek. "35 yıllık bir çalışma sonunda emeğinin karşılığını almış olmaktan dolayı çok mutluyum." diyen Mollaoğlu, sistemin önce motorun içini temizlediğini söylüyor. Cihaz, kontak anahtarı çevrildiği anda devreye giriyor. Bundan sonra motor iç bünyeden başlamak üzere magnetize oluyor. Motor içinde birikmiş olan tüm kurum, egzoz borusundan dışarı çıkmaya başlıyor.

Bu süreç motorun iç bölümündeki kurumlar temizleninceye kadar devam ediyor. Mollaoğlu, "Motor içinde sağlıklı yanma meydana geldiğinden ve kurum ortadan kalktığından, yağ kirlenme süresi uzuyor. 10 bin kilometrede yapılması gereken yağ değişimi, 40 ile 60 binlere çıkıyor. Aracın motoru rahat çalıştığı için daha etkili hale geliyor. Yakıt tam yandığı için aracı ekonomik hale getirirken, karbonmonoksit gazı çıkarmadığından dolayı da çevre kirliliğini ortadan kaldırıyor." bilgisini veriyor.

Geliştirdiği sistemin diğer yakıt tasarrufu cihazlarından farklı olduğunu vurgulayan Türk mucit, "Piyasada yakıt tasarrufu adı altında satılan cihazların çoğu hiçbir işe yaramaz. Tasarruf ürünü diye su borularının tutturulmasında kullanılan mıknatıslar satılıyor." iddiasında bulunuyor. EKO-66'nın da sahtesini yapmak için çok uğraşıldığını ancak ürünün monte edildiği yerden kesildiği anda kendi kendini imha etme özelliğine sahip olduğu için bunun başarılamadığını belirtiyor. Mollaoğlu'nun geliştirdiği cihaz, LPG, dizel ve benzinli bütün motor tiplerinde kullanılabiliyor.

Araçların büyüklüğü de önemli değil. Piyasada yaklaşık 70 bin araçta takılı bulunan cihaz, arabadan tekneye, otobüsten gemiye, traktörden kepçe ve vince kadar bütün taşıtların motoruna takılabiliyor. Mollaoğlu'nun verdiği bilgiye göre geniş otobüs filosuna sahip Ulusoy gibi firmalar da cihazı tercih ediyor. Ayrıca Yozgat ve İzmit Valiliği ile Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün makam otolarında da takılı. Şirket, İstanbul Şişhane'deki imalathanesinde günlük 80-100 adet arasında akaryakıt tasarruf cihazı üretiyor. Patent almadan önce günlük 8-10 arasında satış yaptığını aktaran Talat Mollaoğlu, "Şimdi büyük bir patlama var. Bazı büyük kuruluşlar patentin peşine düştü. Ama ben bu patenti alabilmek için 35 senemi verdim." diyor. Mollaoğlu'nun Avusturya ve İran'da bayisi bulunuyor. Henüz toplu bir satışa geçmediğini ancak ilk fırsatta imalathaneyi genişletip toplu üretime geçmeyi planlayan mucit, buluşuna çok güveniyor.

Tutanakta imzası bulunan İstanbul Milletvekilli Mehmet Sekmen de olayı doğruladı. Başbakan Erdoğan'ın dinlediği Mollaoğlu'nu Enerji Bakanı Hilmi Güler'e gönderdiğini, talep üzerine Atilla Başoğlu ile cihazı test edecek araca gözlemci olarak bindiklerini aktardı. Sonucu da Güler'e bir tutanakla bildirdiklerini söyledi.

İstanbul Teknik ve Ege Üniversitesi daha az yakıt tüketimini onayladı

Yozgatlı çiftçi bir ailenin oğlu olan Talat Mollaoğlu, çocuk yaşlarda motor ustası amcasının yanında çıraklık yapmış. Ardından göçtüğü Almanya'da Hamburg Üniversitesi'nde dedektiflik üzerine yüksek eğitim almış. Ancak eğitimini iş hayatına taşımamış. Mollaoğlu, ATM Madencilik Şirketler Grubu'nda yöneticilik yapıyor. Ancak çocukluk hayali olan tasarruf cihazını yapma fikrini her zaman kafasında tutmuş. Uzun uğraşlardan sonra geliştirdiği EKO-66'ya Eylül 2004'te 'incelemesiz patent' almış. Mart 2005'te de markayı tescil ettirmiş. Ardından Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'na müracaat etmiş ve Nisan 2006 itibarıyla 'ilk ve tek' garantili akaryakıt tasarruf cihazı unvanına sahip olmuş.

Cihaz 10 yıllık garanti belgesine sahip. Ürünüyle ilgili şüpheleri izale etmek için de iki üniversitenin kapısını çalmış. Cihazı test eden Ege Üniversitesi'nden Tarım Makineleri Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ediz Ulusoy, sonucu bir rapor olarak şirkete resmî yazıyla iletmiş.

Ulusoy, Mollaoğlu'nun icadını, İzmir Çevre Koruma Vakfı'nın dizel motorların kontrolünde kullandığı cihaz ile test etmiş ve motorun çalışma rejimine bağlı olarak yüzde 8,5 ile 11,39 arasında yakıt tasarrufu sağlanabildiği sonucuna ulaşmış. İstanbul Teknik Üniversitesi de ürünü Aralık 2005'te test etmiş. Üniversitenin Otomotiv Teknoloji Ar-Ge Merkezi'nde (OTAM) denemelerde cihazın, "... tam yükte hem özgül yakıt tüketimini 5-11 g/BG saat civarında, hem de CO emisyonunu 2,65 kat düşürebildiği gözlenmiştir. Aynı şekilde N0(x) emisyonunda ise yüzde 3 civarında bir artış olmuştur." ifadelerine yer verildi.

Mollaoğlu'nun elinde Türk Petrolleri'nden aldığı bir rapor da var. Kasım 2006 tarihli raporda, TPAO'nun Sismik 1 ekibinde bulunan motorlu kamp jeneratörüyle yapılan denemede, cihaz sayesinde 1 saatte 1,5 litrelik motorin tasarrufu sağlandığı belirtiliyor. Küçük bir atölyede üretilen cihazlar, ortalama 5 bin YTL'den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.

Hiç yorum yok: