17 Nisan 2008 Perşembe

Mars'ı maymunlar fethedecekRusya'nın Karadeniz kıyısındaki Soçi kentinde bulunan Tıbbi Primatoloji Enstitüsünde yetiştirilen primatlar arasından seçilecek 40 makak, insanlı uçuştan önceki test uçuşu için eğitilecek.

Maymunların uzun süreli hareketsiz ortama, tecride ve meyve suyu ile püre yemeye tepkilerini gözlemleyecek Rus bilim insanları, Mars'a gidecek kozmonotları bekleyen radyasyon tehlikesini inceleme olanağını da bulacaklar.

RADYASYON KONUSUNDA BENZER DUYARLIK

Soçi'deki enstitütün müdürü Boris Lapin, araştırmayla ilgili olarak, "İnsanlarla maymunların radyasyon konusunda benzer duyarlıkları var. Köpekler ya da diğer hayvanlar üzerinde değil, makaklar üzerinde deney yapmak daha iyi" diye konuştu.

GİDİŞ DÖNÜŞ 17 AY

Rusya'nın "Mars 500" adını verdiği ve insanlar üzerinde de yürütülecek araştırmalarda, gönüllü denekler Moskova'da bir uzay gemisi simülasyonunda, Kızıl Gezegen'e gidiş dönüş süresi olan 17 ay yaşayacaklar.

Ruslar, daha önce uzaya çeşitli amaçlarla 12 makak göndermişlerdi.

İlk olarak 1983'te uzaya gönderilen Abrek ve Bion, yörüngede 5 gün geçirdikten sonra sağ salim Dünya'ya dönmüşler, 1987'de ise Dryoma yörüngede iki hafta kalmıştı.

Rusya'nın Mars seyahatinin 2020'den önce başlaması beklenmiyor.

Hiç yorum yok: