29 Nisan 2008 Salı

Organik Bilgisayarlar İçin Dev AdımJapon araştırmacılar, küçük bir canlı organizmanın genlerine dijital veri yükleyebilen bir yöntem geliştirdi. Yeni yöntem organik bilgisayar için önemli bir adım:

Japon araştırmacılar, küçük bir canlı organizmanın genlerine dijital veri yükleyebilen bir yöntem geliştirdi. Keio Üniversitesi Hayat Bilimleri Enstitüsü uzmanlarının geliştirdiği yöntem, "organik bilgisayar" yolunda önemli bir adım olarak değerlendirildi.

Yöntemin mucitleri, bir bakterinin genlerine yüzlerce yıl muhafaza edilebilecek önemli miktarda sayısal bilgi yüklemeyi başardı. Araştırmaya göre, "bakteriler ve belli bir genetik şifreye göre çoğalan diğer mini organizmalar, veri depolamak için önemli potansiyel" sunuyor.

Japon araştırmacılara göre, mini organizmalar, hard disk ve hafıza kartlarıyla kıyaslandığında çok küçük kalsalar da, genlerinde çok uzun süre önemli miktarda bilgiyi saklayabilecek.

Araştırmacılar, bilgileri genlerin değişik noktalarında depolayan teknoloji geliştirdiklerini, bunun da zaman içinde oluşacak genetik mutasyon sonucu bilgilerin yok olma ihtimalini azalttığını belirtti. Uzmanlar, çalışmalarında "bacillus subtilis" adlı bakterinin genlerine dijital bilgiyi kimyasal elementlere "tercüme eden" bir yöntem kullanarak şifreli kısa mesaj "yazdı."

Verilere ulaşmak için, bakterinin normal gen haritasını mesaj yüklenerek değiştirilmiş gen haritasıyla kıyaslamak yetiyor.

Hiç yorum yok: